Fokus på egenberedskap - hvordan kan du og jeg bidra?
Sanitetsforeningene og Svorka setter beredskap på dagsorden
I forbindelse med Egenberedskapsuka (uke 44), som arrangeres av Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), ønsker Sanitetsforeningene i Surnadal kommune og Svorka å sette søkelys på viktigheten av å være beredskapsvenn – både for seg selv og for andre.
Lokal innsats for felles trygghet
Svorka ønsker å berømme Todalen Sanitetsforening for å ha tatt initiativ til et eget beredskapsmøte for bygda. Målet var å kartlegge og planlegge for neste gang Todalen skulle oppleve en situasjon med strømbrudd – slik som under ekstremværet Amy, da hele bygda var uten strøm i over ett døgn.
Møtet samlet representanter fra sokneråd, idrettslag, grendalag, det lokale brannvesenet, bondelaget, nærbutikken og todalen.no. Møtet konkluderte med at et sårbart bygdesamfunn må sette informasjon og beredskapsrutiner i systemer, og ikke minst dele disse med både lokalbefolkningen og kommunen. I Todalen har kartlegging av ressurser allerede vært gjort i et tidligere beredskapsmøte i 2023:
Hvor mange strømaggregat som finnes og hvor de befinner seg
Hvilke felleslokaler som har vedfyring, som Todalshytta
Hvilke lokaler som kan brukes til matlaging, som Ungdomshuset med gassovn
Oversikt over vassverk og vannforsyning
Ordfører og beredskapsansvarlig i Surnadal kommune deltok også på møtet og understreket at Sanitetsforeningene er en av kommunens beredskapsvenner, og at kommunen er helt avhengig av frivilligheten – og at hver enkelt av oss tar ansvar for egen og andres beredskap.
Erfaringene fra Todalen viser at god lokal organisering og samarbeid gir trygghet for alle – og initiativet står som et forbilde til etterfølgelse for andre bygder og nabolag.
Hva betyr det å være en beredskapsvenn?
En beredskapsvenn er noen du kan stole på i en krisesituasjon – og som kan stole på deg. Norske myndigheter anbefaler at alle husholdninger skal kunne klare seg selv i én uke uten strøm, vann eller butikktilgang.
Men beredskap handler ikke bare om hva du selv har, men også om hvordan vi kan hjelpe hverandre.
Det er hver enkelts ansvar å tenke gjennom hvem som kan være ens beredskapsvenn – og å ta initiativ til å avtale dette på forhånd. Har du en plan for hvem du kan kontakte, og hvem som kan kontakte deg, dersom krisen rammer?
Eksempler:
Kjenner du noen med vedfyring eller gassovn om strømmen går?
Kan dere bytte eller dele utstyr, som gassovn eller aggregat?
Hvem kan bidra med innkjøp, transport eller lading av mobil, elbil eller høreapparat?
Sammen kan man også samarbeide om å bygge opp et egenberedskapslager i nabolaget.
I tillegg har Sanitetsforeningene i Surnadal, Todalen, Rindal og Halsa egne omsorgsberedskapsgrupper – der du og jeg kan melde oss som frivillige, støttespillere eller deltakere. Gjennom frivilligheten står vi sammen og bidrar til et sterkere lokalsamfunn når det virkelig gjelder.
– Vi håper flere vil ta kontakt med sin lokale sanitetsforening for å bli med i omsorgsberedskapen. Det handler ikke bare om å stille opp i kriser, men om å bygge fellesskap og trygghet i hverdagen, sier Elinor Bolme fra Surnadal Sanitetsforening.
– Beredskap begynner med hver og en av oss, men styrken ligger i fellesskapet. Å engasjere seg som frivillig eller beredskapsvenn er noe av det mest meningsfulle du kan gjøre, sier Linn Hamnes i Svorka.
Saniteten på stand i Alti Surnadal
I forbindelse med Egenberedskapsuka vil Saniteten ha stand på Alti Surnadal kommende helg og blir stående ubemannet til over neste helg.
Der vil de dele ut brosjyrer og vise frem eksempler på hva du trenger for å klare deg i sju dager.
Et alvorlig tema – men en felles oppgave
Med ekstremværet Amy friskt i minne, vet vi hvor sårbare vi kan være når strømmen forsvinner. Den gangen var det 16 plussgrader og sol – men hva om det hadde vært minusgrader og snøstorm, sier Linn Hamnes i Svorka?
Derfor er det viktig å ta beredskap på alvor. Vi må alle ta ansvar for egenberedskap, men også for fellesskapet rundt oss – i nabolaget, på gården, i gata eller grenda.
Sammen står vi sterkere – og er bedre rustet neste gang krisen rammer.