Elkontroll - viktig brannforebyggende tiltak for bedrifter

Jevnlig elkontroll med termografering er et av de viktigste brannforebyggende tiltakene bedriften kan gjøre.

3 gode grunner til å få utført elkontroll

1.     Reduserer risikoen for brann og driftsstans. 

2.     Bedriften vil oppfyll HMS-forskriftenes krav til el-sikkerhet.

3.     Vil gi din bedrift gode rabatter på forsikringene.


Svorka har sertifiserte elkontrollører

For å få kontrollen godkjent, må den gjennomføres av en sertifisert kontrollør og i henhold til NEK 405 - Elkontroll. I Svorka har vi flere sertifiserte kontrollører.

Våre sertifiserte kontrollører vil ved en elkontroll gå gjennom bedriftens internkontroll, ta stikkprøver og gjennomfører en termografering av el-anlegget. 

Termografering utføres ved hjelp av et varmesøkende kamera, og gjør at man kan avdekke varmgang og store variasjoner i temperatur på elektriske komponenter og utstyr. Slik kan man oppdage feil og mangler før det oppstår skader.

Etter at elkontrollen er gjennomført, vil du motta en rapport som opplyser om eventuelle feil eller mangler, og behov for forbedringer som ofte må utføres innen visse tidsfrister.

Hvor ofte bør anlegget kontrolleres?

Det avhenger av bygningens kontrollklasse. Et industribygg skal for eksempel kontrolleres hvert år, et lagerlokale hvert tredje år og boligsameier hvert femte år.

Det er viktig at kontrollen utføres av en sertifisert kontrollør. Svorka er sertifisert i henhold til NEK 405-4 og kan utføre el-kontroll for både næringsbygg og landbruk.


Ta kontakt for å avtale elkontroll:


Øyvind Dalen

Leder el-kontroll

E-post: oyvind.dalen@svorka.no

Telefon: 958 24 944